פורטל הרהיטים
המוביל בישראל
דף הבית אודותינו\צור קשר הגרלה חודשית עיצוב הבית עיצוב פנים אדריכלים מעצבי פנים עיצוב ותכנון חינם פרסם באתר
ארונות חדרי תינוקות מטבחים ספריות ריהוט גן ריהוט עתיק
דלתות כורסאות מיטות עיצוב רהיטים ריהוט כפרי ריפודים
חדרי אמבטיה כסאות מעצבים ישראלים פינות אוכל ריהוט מוסדי שולחנות
חדרי ילדים מזנונים מערכות ישיבה פרקטים ריהוט משרדי שטיחים
חדרי שינה מזרונים נגריות ספות ריהוט סלוני שידות
 
מטבחים- פיוז''ן במטבח

המטבח הביתי שהיה עד לא מזמן לא יותר מאזור עבודה מוגדר וסגור הפך מעתה להיות

מירב קרן
פורסם: 02/09/08 00:00

מאמר זה שייך לקטגוריית מטבחים

המטבח הביתי שהיה עד לא מזמן לא יותר  מאזור עבודה מוגדר וסגור הפך מעתה להיות   לב ליבו של הבית המעצב סגנון חיים.   המטבח שהפך המשתלב עם חלל המגורים מגדירה אותו כאזור אירוח לכל דבר וזה דורש מהמעצבים הגדרות אינטראקטיביות אשר מותאמות להנדסת אנוש חכמה, גימורים חדישים, פתרונות פרזול משוכללים וטכנולוגיה מתקדמת.

בתורת  הפאנג שואי הסינית קיימת  משמעות מיוחדת למטבח הביתי שמהווה את אחד החללים החשובים ביותר בבית. סגנון, קומפוזיציה נכונה, הרמוניה בין גוון וצבע, טקסטורה,  קו עיצובי מתוחכם ותאורה אופנתית, בעלי חשיבות רבה בעיצוב המטבח, ומרחב "העבודה"  זוכה לגישה חדשה  ומדוקדקת כחלק מהעיצוב הקולינארי.

מטבח מתוחכם או בר אופנתי?? חיינו הדינאמיים המאופיינים בסדר יום מהיר ועצבני , גם הם משפיעים על הדגמים  המעוצבים המותאמים לצרכי הרגע. המגמות החדשות בעיצוב המטבח משוות לו אופי פיסולי בצד ניידות ועצמאות צורנית, ללא תלות בשאר חללי הבית. וממש כמו בתצוגה גם בתוך המטבח הביתי קיים רצון לתת לו איזה ניקיון ויזואלי של יחידות אחסון ועבודה מאחורי דלתות גבוהות ואלגנטיות. החזית הקרה והשיקית של הדלתות מסתירה עולם שלם המנצל היטב את חללי האחסון באמצעות מנגנונים משוכללים ופתרונות חכמים לפונקציות הנדרשות. הכיור והכיריים מצויים על אי גדול ורחב שמשמש מצידו השני גם לדלפק ישיבה כיום קיים מוטיב אופקי שחוזר על עצמו במגירות האורכיות, במדפים המאורכים, בטקסטורות העצים הרוחביות וביחידות העיליות שמרחפות מעל הכל בדינאמיות  ואוורירית. המטבח מגדיר את המראה הכללי של הבית בקו זורם ונקי. המוטיב האורכי  הזה מדגיש את התפיסה העיצובית של מיזוג חלל המגורים.

אז מה זה בעצם פיוז''ן?

 מטבח הפיוז''ן שואב את ההשראה לעיצובו ולשיטות העבודה שבו מרחבי הגלובוס. הוא משתמש בהן בחופשיות יצירתית.  בעיצוב המטבחים בסגנון הפיוז''ן נעשה עירוב סגנונות מתקופות ותרבויות מנוגדות. השילובים הללו באים לידי ביטוי בחומרים, בצבעים,  בתאורה ובגימורים הבודקים ניגודים והרמוניות כאשר הם נמצאים בסמיכות.   אם פעם שלט ההלם הצבעוני במטבחים, הרי שהיום הם מאופקים והגיוניים יותר. החומרים אינם מתחרים אחד בשני אלא מאתגרים זה את זה ובדרך כלל משתמשים רק באלמנט אחד אופנתי כדי להשלים את היצירה הנקראת עיצוב המטבח.

אם בעבר מי שנהג לאכול בתוך המטבח היו המשרתים בלבד הרי שהיום, מושג המשפחה השתנה ולכן על המטבחים להפוך לחללים גמישים דיים שיכולו להתאים לאופי המשתמשים המשתנה. ואנו מגלים שהדינאמיקה של השימוש במטבח מתחילה להשתנות.

פעולת הבישול נחשבה תמיד כעבודה שחורה ולא מושכת והארוחה המוכנה הוגשה לחדר האוכל בטקסיות תיאטרלית.  תהליך הבישול נערך הרחק מחלל האירוח ככל האפשר, עם מזווה שהפריד בין שתי הפונקציות.
מהרגע שהמטבח התרחב, בין היתר כדי להכיל את מוצרי החשמל החדשים, ונפתח אל חלל המגורים המרכזי הוא הופך למקום היחיד בו מבלה המשפחה כולה יחד.

המטבח העכשווי הוא מדורת השבט מבחינת הערכים שבו אך מבחינה עיצובית הוא נתפס כאלגנטי, שיקי ויותר מהכל ראוותני. כך גם האוכל המוגש בו , האוכל לא נתפס עוד כצורך פונקציונאלי טהור אלא כחלק מהסצנה הביתית המדגישה את טשטוש הגבולות בין חללי הבית השונים, ובין המטבח וחדר המגורים בפרט.
הוכחה אמיתית לטשטוש הגבולות הזה הוא הכנסתם של פרטי ריהוט משלים לחלל המטבח, כחלק מתפיסת המטבח כמרכז תקשורת ובילוי.

 
 

פורטל רהיטים | ספריה מקצועית | אודות החברה | פרסם באתר | תנאי שימוש | הוסף למועדפים
המידע באחריות המפרסמים באתר פורטל הרהיטים © 2009