פורטל הרהיטים
המוביל בישראל
דף הבית אודותינו\צור קשר הגרלה חודשית עיצוב הבית עיצוב פנים אדריכלים מעצבי פנים עיצוב ותכנון חינם פרסם באתר
ארונות חדרי תינוקות מטבחים ספריות ריהוט גן ריהוט עתיק
דלתות כורסאות מיטות עיצוב רהיטים ריהוט כפרי ריפודים
חדרי אמבטיה כסאות מעצבים ישראלים פינות אוכל ריהוט מוסדי שולחנות
חדרי ילדים מזנונים מערכות ישיבה פרקטים ריהוט משרדי שטיחים
חדרי שינה מזרונים נגריות ספות ריהוט סלוני שידות
 
דקים- המלצות

הדקים הם הטרנד הלוהט ביותר בכל הנוגע לריצוף חוץ. הדקים המכונים גם מדרכי- עץ הפכו להיות חלק מנוף הגינות הפרטיות והציבוריות

שרון ברודצקי
פורסם: 14/11/08 11:40

מאמר זה שייך לקטגוריית דקים

דקים
הדקים הם הטרנד הלוהט ביותר בכל הנוגע לריצוף חוץ. הדקים המכונים גם מדרכי- עץ הפכו להיות חלק מנוף הגינות הפרטיות והציבוריות, חצרות בתי קפה ומסעדות , מרפסות בתים ואף חדרי אמבטיה.
כתבה זו תעסוק במספר פרמטרים חשובים הכל הנוגע לדקים שישמשו כאבני בוחן בכל בנוגע לבחירת בעלי המקצוע, סוגי העץ העדיפים לבניית דקים על יתרונותיהם וחסרונותיהם , הדרישות ההכרחיות שיש לדרוש מהחברה המתקינה ואופני הטיפול והתחזוקה של הדקים.  
הדקים או מדרכי העץ הינם למעשה גלגול של משטחי סיפונים בכלי השייט וכיום הן הפכו להיות תופעה חובקת עולם. מדרך העץ הינו למעשה מקשה של לוחות עץ אשר מעוגנים לקורות נושאות ומצויים במרווחים של מספר מילימטרים עד לכדי  רצפת עץ לכל עניין ודבר.
אפשר לומר כי היתרון הבולט והחשוב ביותר של דקים מעץ הוא שניתן להתקינם בקלות יחסית ועל כל משטח כמו  על רצפה קשה, דשא, חול,   באוויר(על גבי כלונסאות) ובכל אופן  וזווית שמבקשים.התוצאה בדרך כלל הינה, שהדקים הופכים לחלק מרכזי שנוסך חמימות  ויופי בנוף של המקום בו הוא הותקן.
כיצד יש לבחור את בעלי המקצוע: בתהליך זה לא ניתן לבצע הנחות. הנחה לא נכונה או תהליך מהיר מידי של התקנת הדקים עלול לעולות לכם בהמשך בהוצאות נוספות שלא לקחתם בחשבון. הטיפ שלי  - בחרו רק בבעלי מקצוע שיש להם ניסיון מוכח של מספר שנים בתחום הדקים, ולפחות עבודה אחת שהם יכולים להראות לכם שנעשתה לפני שנתיים ולא מאוחר מזה.
סוגי העץ המתאימים לבניית דקים:  קיימים סוגים רבים המתאימים לבניית דקים אך כאן אצלנו בארץ קיימים  שלושה סוגים עץ עיקריים המצויים בשירות התחום: עץ האורן הפיני, האיפאה הברזילאי והאירוקו האפריקאי. העץ האחרון שהזכרתי  נפוץ פחות, בעיקר בשל מחירו הגבוה. עץ האורן הפיני הוא בעל יתרונות כיוון שהוא זול , קל להתקין אותו , וניתן לקבלו בגוונים רבים וכן במראה כפרי. חסרונותיו של האורן הפיני הם שהוא נסדק בחשיפה ממושכת לשמש וכמו כן דורש חיטוי(אמפרגנציה). עץ זה מתאים לבניית דקים בעקר במקומות מוצלים.
עץ האיפאה הברזילאי גם הוא מתאים לבניית דקים ויתרונותיו מצויים בקושיו ובכל שהוא  אינו נסדק בחשיפה לשמש. עץ האיפאה מגיע בגוונים בעלי מראה מהודר ויקרתי כמו חום ואדום והוא אינו מצריך חיטוי . חסרונותיו של דק מעץ איפאה טמונים בעיקר במחירו היקר, בכך שהוא די קשה להתקנה ונוטה לאבד את צבעו  בחשיפה לשמש מה שדורש תהליך אחזקה מורכב יחסית. 
את הקונסטרוקציה לדקים מעגנים למשטח בטון קיים או שיוצקים בטון באופן  מיוחד. הקונסטרוקציה בנויה מעץ שעבר תהליך שימור המכונה גם אימפרגנציה, בדרך כלל  נהוג להשתמש בעץ אורן. במידה שהדקים  יושבים על משטחי חול /דשא , יש להניח מתחת לקונסטרוקציה יריעות שחורות אשר מונעות את חדירת קרני השמש ובכך נמנעת הנבטה של צמחיה מתחת.
חשוב : דרשו מהמתקינים  להימנע ככל שניתן מחיבורים של לוח ללוח. שני טיפים חשובים לדקים מעץ אורן בהתקנת הלוחות לקונסטרוקציה :  יש להצמיד את הלוחות ללא מרווחים.
הטיפ השני:  אם אתם רוצים לגוון את הדק , תוכלו לעשות  זאת רק לאחר מספר חודשים זאת מהסיבה שהשמן מעודד פליטת שרפים מה שמחייב לתת לעץ להתייבש ככל האפשר.
בבניית דקים מעץ איפאה  יש לדרוש שיהיו מרווחים  של 2-3 מ"מ בין לוח ללוח. ולבקש אחריות של לפחות 3 שנים.
 

פורטל רהיטים | ספריה מקצועית | אודות החברה | פרסם באתר | תנאי שימוש | הוסף למועדפים
המידע באחריות המפרסמים באתר פורטל הרהיטים © 2009