פורטל הרהיטים
המוביל בישראל
דף הבית אודותינו\צור קשר הגרלה חודשית עיצוב הבית עיצוב פנים אדריכלים מעצבי פנים עיצוב ותכנון חינם פרסם באתר
ארונות חדרי תינוקות מטבחים ספריות ריהוט גן ריהוט עתיק
דלתות כורסאות מיטות עיצוב רהיטים ריהוט כפרי ריפודים
חדרי אמבטיה כסאות מעצבים ישראלים פינות אוכל ריהוט מוסדי שולחנות
חדרי ילדים מזנונים מערכות ישיבה פרקטים ריהוט משרדי שטיחים
חדרי שינה מזרונים נגריות ספות ריהוט סלוני שידות
 
אלמנטים מן העבר

ריהוט עתיק הוא תחום הדורש ידע ודיוק. נהוג שלא לקנות סטים עמוסי פריטים של ריהוט עתיק, אלא ל"קושש" פריטים באופן אקלקטי, לכדי אמירה עיצובית הרמונית.

שרון ברודצקי
פורסם: 21/01/09 09:41

מאמר זה שייך לקטגוריית ריהוט עתיק

ריהוט עתיק- אלמנטים מן העבר

ריהוט עתיק הוא תחום הדורש ידע ודיוק. נהוג שלא לקנות סטים עמוסי פריטים של ריהוט עתיק, אלא ל"קושש" פריטים באופן אקלקטי, לכדי אמירה עיצובית הרמונית. ריהוט עתיק מנהל דיאלוג עם מספר תקופות הסטוריות, המאופיינות כל אחת באלמנטים כאלו ואחרים.
כנראה שמקור הרצון לרהט את הבית בריהוט עתיק, נובע מהתרפקות נוסטאלגית, על תרבות שנעלמה. כיום, הסיבה לדעתי נעוצה ברצון להכניס רהיטים בעלי אופי לתוך עיצובים קרים , מודרניים ומינימליסטים. ריהוט עתיק מצוי באופן מרומז בחללים בהם שולטת שפה עיצובית אחרת , וכאילו מעידים על אופיים האמיתי של דיירי הבית. מעצבי רהיטים טוענים כי  ריהוט עתיק משדר אווירה של בטחון ורומנטיקה. לעיתים ריהוט עתיק קשור למדינות המוצא של אנשים. הם מבקשים ליצור רפרנטים לעולם ממנו באו, ובאמת ניתן לראות כיום בתים מודרניים המתהדרים בסלון בסגנון עתיק המאפיין מדינה כזו או אחרת. ריהוט עתיק אינו מתייחס רק לפנים הבית , אלא גם לגינות, ומרפסות. אנשים אוהבים לרכוש כלי עבודה עתיקים, שולחנות עץ וריהוט מתכת. כלי עבודה עתיקים מתקבלים נהדר בריהוט גן, ומשדרים כמיהה לקשר חזק עם אדמה וטבע. ריהוט גן עתיק ממתכת, הכולל כסאות וספסלים, מדבר על חצרות אירופה האריסטוקראטית. לאור כל אלו, מוצאים המעצבים יופי והדר בסגנונות של פעם. הגעגועים הם לריהוט בעל קווים ברורים, פשוט ויחד עם זאת אלגנטי ומתחכם, טוב ומוכר. כאשר מחליטים לרכוש ריהוט עתיק, יש בכך עוצמה רבה, בעוד שריהוט מודרני ועכשווי ומודרני יכול לבלבל ולהביא לשילובי רהיטים בעיתיים לעין. מה כולל ריהטו עתיק? ובכן ריהוט זה, שואב לרוב את דמותו וצורתו מתקופות היסטוריות שונות ומארצות בעלות סגנון עיצובי בולט וייחודי. ריהוט אירופאי עתיק מכיל מספר סגנונות. למשל, ריהוט בסגנון ויקטוריאני, אלזיבתני ועוד. קיימים סוגים שונים של סגנונות בתוך העולם הזה, אך בכל זאת מתקיימים קווי דמיון רבים. בכולם שולטים מוטיבים אריסטוקרטים, בעלי הדר רב ואוירה ביתית. מאחר שריהוט עתיק אותנטי עולה כסף רב ואינו מתאים לכל אחד, הוא מבוקש מאד קוסם לאנשים רבים. הדרישה לריהוט עתיק גרמה למעצבי רהיטים רבים ליצור העתקים , או פרטי ריהוט מודרניים שיש בהם מוטיבים עדינים השייכים להיסטוריה- כמו שימוש בבדי ריפוד שהיו נהוגים בעבר, פיתוחים קטנים ומרומזים על גבי רהיטים מודרנים ועוד.
כעת , אנו יכולים ליהנות מלוק עתיק , תוך שהם משתלבים בתוך רהיטים מודרנים. מתקיים תהליך הקרוי רפרודוקציה אשר בו מיוצרים העתקים מושלמים ומופלאים  לרהיט אומנותי עתיק. ברפרודוקציות, ישנים מספר דברים עליהם מושם דגש: הרהיטים בעלי קווים נקיים ומוקפדים, רמות עבודה גבוהות, חומרים איכותיים ורמת שחזור מדויקת ככל האפשר. סוג העץ בו משתמשים הינו מלא ומשובח כמו המהגוני, הבוק והמייפל והחיבור בין חלקי הרהיט נעשה באופן זהה לנהוג בעבר, ללא מסמרים או ברגים. מהם סגנונות הריהוט העתיק שניתן למצוא ברפרודוקציות?  ובכן ניתן לחלק את הסגנונות עפ"י חלוקה היסטורית כרונולוגית ואף גיאוגרפית. לדוגמא, הסגנון הגותי אשר התגבש בימי הביניים ומאפייניו הבולטים הם גילוף עמוק ופשוט בעץ, חריטה דרמטית ותוספת של קשתות מעוגלות בדמות הכנסייה. מעט אחר כך התחילו בשימוש במתכת בכדי לחבר את לוחות העץ ולשם מראה עיצובי יותר ואת חלקם ציפו בבדים ובעורות. ריהוט עתיק בסגנון הרנסנס הושפע מהתקופה בה התקיימה פריחה בהשכלה ובאומנות ויצרני הרהיטים השתמשו בחומרים נדירים כמו שנהב ושאר חומרי גלם יקרים אשר עובדו בטכנולוגיות מתקדמות וחדשניות יותר לאותן שנים. בנוסף הושם דגש על שילובי החומרים, לפרטים ולתוצאה האומנותית שהתקבלה.  לא כל הרהיטים המוצעים לכם בחנויות תחת הכותרת של ריהוט עתיק הם אכן שיחזור מוחלט של תקופה מסוימת. מעצבים רבים בוחרים להקפיד על ייחודיות הרהיט, יותר מאשר על העתקה מדויקת  של  סגנון תקופתי מסוים.
 

פורטל רהיטים | ספריה מקצועית | אודות החברה | פרסם באתר | תנאי שימוש | הוסף למועדפים
המידע באחריות המפרסמים באתר פורטל הרהיטים © 2009