פורטל הרהיטים
המוביל בישראל
דף הבית אודותינו\צור קשר הגרלה חודשית עיצוב הבית עיצוב פנים אדריכלים מעצבי פנים עיצוב ותכנון חינם פרסם באתר
ארונות חדרי תינוקות מטבחים ספריות ריהוט גן ריהוט עתיק
דלתות כורסאות מיטות עיצוב רהיטים ריהוט כפרי ריפודים
חדרי אמבטיה כסאות מעצבים ישראלים פינות אוכל ריהוט מוסדי שולחנות
חדרי ילדים מזנונים מערכות ישיבה פרקטים ריהוט משרדי שטיחים
חדרי שינה מזרונים נגריות ספות ריהוט סלוני שידות
 
הכוח של הרטרו

משטחי ניקל בוהקים, נירוסטה, לוק תעשייתי- אלו רק חלק מהמאפיינים של הריהוט המודרני. כולנו רוצים להיות מעודכנים, אך משהו חסר

שרון ברודצקי
פורסם: 02/02/09 09:57

מאמר זה שייך לקטגוריית עיצוב רהיטים

עיצוב רהיטים- הכוח הרב של הרטרו

משטחי ניקל בוהקים, נירוסטה, לוק תעשייתי- אלו רק חלק מהמאפיינים של הריהוט המודרני. כולנו רוצים להיות מעודכנים, אך משהו חסר. עיצוב רהיטים בסגנון הרטרו, הוא בדיוק מה שיכול להפיח קצת נוסטלגיה וחיים בחלל הבית שלכם.
רטרו הוא הצצה אל העבר, סגנון המחקה עיצובים היסטוריים מתקופות שונות. לעיתים הרטרו הוא מקסימאלי, כלומר, הרהיט נראה כאילו הוא מקורי והגיע מבית סבתא, ולעיתים מעצבי רהיטים משתמשים במוטיבים בודדים ומשתילים אותם בתוך פרטי ריהוט בעלי לוק מודרני. עיצוב רהיטים בסגנון הרטרו פופולארי הודות לתחושות שהוא מייצר. הוא מאפשר לחלל מודרני ומעט קר להפוך למעט יותר ביתי וחם.
אנו חיים בעידן של עצוב רהיטים אקלקטי בו מספר סגנונות יכולים לדור בכפיפה אחת. רהיטים מודרניים בעיצובים אוונגרדים לצד רהיטים בעלי לוק היסטורי. המינימליזם והניקיון הרב השולטים בסגנונות המודרניים כמעט דורשים אלמנטים שיש בהם מעט עליזות ורוך. קחו למשל את הטפטים שלמדנו לשנוא . הטפטים חוזרים אלינו בגרסה משופרת מעטרים את הקירות ומפיחים חיים בחלל. עיצוב רהיטים אמון על יצירת האווירה הנדרשת. הוא מעניק לבית אמירה, הוא מעיד על אופי הדיירים ונטיותיהם ולכן הוא חשוב כל-כך.
עיצוב רהיטים בסגנון הרטרו מציג את הממד הנוסטלגי של התרבות, שמאז ומעולם נהגה לאמץ מחדש סגנונות עבר שהופכים להיות מאפיינים מהותיים של סגנון החיים. הסגנון הזה מאפיין גישה רקונסטרוקטיבית המאפיינת את העידן  הפוסט מודרני.
את ההשפעות על עצוב הרהיטים בסגנון הרטרו ניתן לזהות לפי סגנונות בינלאומיים, חומרים, מעצבים, וכמובן לפי העשורים השונים. אם נביט מאה שנה לאחור, לפני קום המדינה, נבחין שהפרטים והעדויות  שנותרו מהתקופה מועטים ביותר. בתל אביב, למשל, שלט סגנון הבאוהאוס אשר הגיע מתחום האדריכלות ונכנס גם לעיצוב הבית. זה התבטא בעיצוב רהיטים בעלי קווים ישרים ופונקציונאליים, נטולי קיטש או אלמנטים מיותרים. למרות שמדובר בסגנון בינלאומי, הבאוהאוס נחשב כאוונגרד ולא הצליח לצבור פופולאריות רבה בישראל.
סגנון נוסף התבטא בעיקר במוצרי חשמל ותחבורה בעיצובים עגולים וזורמים, שמטרתם הייתה להעניק תחושה אווירודינמית. הזכרו במקררי אמקור הראשונים שהיו בעלי דלת עגולה. הם הגיעו רק כשני עשורים מאוחר יותר, ועוצבו בהשפעת הסגנון הזה.
בשנות ה-50 התמודדנו עם עלייה מאסיבית של עולים בעלי אמצעים כלכליים שונים. לצד עולים שהיו חסרי כל, הגיעו לארץ עולים שהיו  בעלי אמצעים והביאו עימם גישה חדשה וליברלית יותר לעיצוב הבית. עולים בעלי אמצעים ייבאו לארץ ריהוט וחפצים מארצות מאירופה. במקביל, תעשיית הרהיטים בארץ הלכה והתפתחה, ואיתה עידן החיקויים . עיצוב רהיטים בסגנון פסבדו עתיק וכלי פורצלן שגשגו בשווקים.
הפלסטיק  גם הוא מאפיין דומיננטי בתחום עיצוב הרהיטים. הוא צבר תאוצה בשוק המוצרים. הבינו כי מדובר בחומר זול וקל לעיבוד אשר מגיע בגוונים רבים.  הפלסטיק השתלט על הכם וגם על עיצוב רהיטים : כלי מטבח שונים, כיסאות, שולחנות ועוד.
למעשה עם כניסתם של חומרים זולים ונוחים לעיצוב רהיטים כמו פלסטיק, פרספקס ופיברגלס,  נוצרו אפשרויות עיצוביות שלא היו קיימות קודם לכן. עד לשנות ה-50 המאוחרות רוב הרהיטים היו מיוצרים מעץ וממתכות שונות.
עיצוב הרהיטים עבור הבית הישראלי עבר תהפוכות רבות, ובשנים האחרונות אנו מנהלים דיאלוגים עם שפות עצוביות אירופאיות שן הסמן הימני של העיצובים פורצי הדרך.

 
 

פורטל רהיטים | ספריה מקצועית | אודות החברה | פרסם באתר | תנאי שימוש | הוסף למועדפים
המידע באחריות המפרסמים באתר פורטל הרהיטים © 2009