פורטל הרהיטים
המוביל בישראל
דף הבית אודותינו\צור קשר הגרלה חודשית עיצוב הבית עיצוב פנים אדריכלים מעצבי פנים עיצוב ותכנון חינם פרסם באתר
ארונות חדרי תינוקות מטבחים ספריות ריהוט גן ריהוט עתיק
דלתות כורסאות מיטות עיצוב רהיטים ריהוט כפרי ריפודים
חדרי אמבטיה כסאות מעצבים ישראלים פינות אוכל ריהוט מוסדי שולחנות
חדרי ילדים מזנונים מערכות ישיבה פרקטים ריהוט משרדי שטיחים
חדרי שינה מזרונים נגריות ספות ריהוט סלוני שידות
 
חלומות עיצוב הבית

הבית הנמצא ב Blue Jay Way בלוס אנג''''לס, הוא אחת היצירות היותר בולטות בעיצו הבית של האדריכל זולטן פאלי,

ארז טל
פורסם: 25/04/09 20:43

מאמר זה שייך לקטגוריית עיצוב הבית

שותף בכיר במשרד האדריכלים הקליפורני a SPF: .

על פני ארבעה מפלסים, בגבעה הצופה על לוס אנג''''לס, הקים פאלי אנדרטה  מודרניסטית לכשרונו

 

האדריכל זולטן פאלי צריך להיות אדם מאושר. די אם נביט ברשימת הפרסים ואותות ההצטיינות שקיבל על מנת להבין שהאיש רואה ברכה בעמלו ויש בהישגים המרשימים חומר גלם מספיק ליצירת אושר, או לפחות, סיפוק רב. אבל, זו אינה הסיבה אליה אנו מכוונים. זולטן פאלי מגשים את חלומותיהם של לקוחותיו. מי שבכוחו לקחת רעיון מופשט ולהפכו לנכס בר קיימא,  מן הראוי שיהיה מאושר. יש הנוהגים להבחין בשני סוגים של אדריכלים: האחד, יודע הכל, דעתן ובעל עקרונות היודע בדיוק מה הלקוח שלו צריך ומממעיט להתחשב בבקשותיו וברצונותיו של אותו לקוח, הסוג השני, הופך עצמו לאסקופה נדרסת ומעצב בדיוק את מה שהלקוח מבקש ולעזאזל העקרונות. זולטן פאלי שייך לסוג השלישי והנכון מכולם: הוא מנהל דיאלוג עם הלקוחות, מפנים את רצונותיהם, מתחבר לפנטזיות שלהם ומערב את הלקוח בעיצוב הבית בכל תהליך העיצוב והתכנון, וזאת מבלי לוותר על עקרונותיו המקצועיים. גישה זו, יאמרו המקטרגים בצדק מסויים, היא בזבזנית, מאריכה את זמן העבודה ונותנת דגש רב מדי לגחמות של לקוח, העלוללפגוע בעיצוב הבית. הלקוחות המגיעים אל זולטן פאלי, באים אליו בידיעה שהוא האדם אשר יטיב להשתמש בכלים מקצועיים על מנת להגשים את חלומותיהם. בסבלנות ובסובלנות יוצר פאלי שותפות אמת עמוקה עם לקוחותיו, עומד בקפידה על הצרכים והרצונות שהם מביעים בפניו ומתרגם את החזון האוטופי שלהם  בעיצוב הבית לבית מגורים הנושא חותם ברור של כשרונו. "אינני קם כל בוקר עם המחשבה שאני עומד להמציא את האדריכלות מחדש, או להמציא  איזה טריק חדש, או צורה שלא ראו מעולם" מסביר פאלי, "אולם, בכל יום אני מתעורר בתקווה להגיע למבנה ולצורה אלגנטיים יותר מאלו שעשיתי עד עתה, אני שואף למצוא פתרונות חדשים וטובים יותר למכלול של אתגרים: חימום, קירור, בידוד, קצב עבודה, יישום מעשי, חסכון באנרגיה. משמח אותי למצוא פתרונות טכניים אשר הינם יעילים ופיוטיים בו זמנית. אלו הם הדברים המעניינים אותי"

הבית ב   Blue Jay Way הוא תולדה של דיאלוג פורה בין האדריכל ללקוח ומכיל בחובו את אותו שילוב מרתק בין הכשרון והיכולת המקצועיים של פאלי, לבין החלומות של הלקוח. הבית הניצב על מגרש תלול, משתרע על פני ארבעה מפלסים  בשטח כולל של 860 מ"ר. נעדרת ממנו חזית ברורה ומוגדרת והוא משקיף מכל כיוון על העיר לוס אנג''''לס בעמק הפרוש מתחתיו. שני המפלסים התחתונים, אשר חזיתם עשוייה בטון לבן, מכילים את המוסך הבלתי נמנע וכמה חללים בעלי פונקציות מלבבות במיוחד אשר דרש הלקוח ופאלי שש ליישמן: מרתף יינות, חדר הקרנה, חדר כושר, והאמינו או לא, דיסקו עם עמדת דיג''''יי, בר מעוצב ואפילו כדור מראות. לוחות חיפוי מעץ טיק מהוות את חזיתו של המפלס העליון הנראה כאילו הוא מרחף באויר מעל המפלס הראשי  הנמצא מתחתיו וחזיתו זכוכית. חדר המגורים המרוהט בסגנון מיס ואו דר רוהה, ממבשרי המודרניזם אשר רוחו יותר מאשר שורה על המבנה כולו. הרהיטים נוחים ופונקציונאליים משלימים את המראה הכה קוהרנטי של הבית כולו אשר צורתו החיצונית, חלוקת החללים הפנימית, החומרים והריהוט – כולם דוברים אותה שפה הרמונית עם מבטא ואן דר רוהה בולט.

חללים גדולים מאווררים ופתוחים מאפשרים לשפע של אור טבעי לשטוף את הבית. פאלי השתדל לתכנן את מרבית מרכיבי המבנה כך שיהיו נמוכים ככל האפשר וימוקמו קרוב ככל האפשר למרכז הבית על מנת שלא לחסום את הנוף. תכנון זה איפשר יצירת

חלל היקפי פתוח סביב  עיצוב הבית כולו ממנו נשקף הנוף האורבני המרשים. החלל ההיפי משמש כמסדרון המחבר בין חדרי השינה, חדר המגורים, חדר האוכל והמטבח. "אני מאמין שהצלחתי לפרק את המסה הגדולה של הבית לגורמים שהופכים אותו למזמין ואנושי יותר" מסביר פאלי. בתוך הבית, גרם מדרגות ראשי העשוי מפלדה ועץ אגוז מחבר בין כל המפלסים. במפלס הראשי, בצידו האחד של גרם המדרגות, מצוי חלל גדול ופתוח, מרוצף בעץ אגוז , עם חלוקה אלגנטית וסימלית בין חדר המגורים לבין חדר האוכל: בלוק אבן גיר נמוך באורך שישה מטרים, המונח על בסיס מאבן שחורה ויוצר חלוקה רעיונית בין החללים, הנותרים למעשה חלל אחד גדול. בצידו השני של גרם המדרגות, נמצא חדר מגורים משני וקטן יותר, מעין פינת הסבה הסמוכה למטבח שהוא יצירת פאר מודרניסטית ונטולת כל עכבות: רצפת בטון מלוטש, תקרה מונמכת ומשטחי עבודה עתירי כרום, ארונות תחתונים מתכתיים וארונות עליונים מעץ שחור ובוהק. דלתות הזזה מזכוכית, הן במטבח והן בחלל המגורים מאפשרות יציאה למרפסת. בחדר השינה הראשי יש הפרדה מינימלית בין אזור הרחצה ואזור השינה, ונוצר חלל גדול אחד, אלגנטי ביותר המאפיין אותו בעיצוב הבית. החומרים השולטים: עץ אגוז, זכוכית ואבן.

התוצר הסופי הוא יצירת מופת מעוררת השראה אשר זכתה להכרה נרחבת והוסיפה למוניטין של פאלי כמגשים חלומות.

 
 

פורטל רהיטים | ספריה מקצועית | אודות החברה | פרסם באתר | תנאי שימוש | הוסף למועדפים
המידע באחריות המפרסמים באתר פורטל הרהיטים © 2009