פורטל הרהיטים
המוביל בישראל
דף הבית אודותינו\צור קשר הגרלה חודשית עיצוב הבית עיצוב פנים אדריכלים מעצבי פנים עיצוב ותכנון חינם פרסם באתר
ארונות חדרי תינוקות מטבחים ספריות ריהוט גן ריהוט עתיק
דלתות כורסאות מיטות עיצוב רהיטים ריהוט כפרי ריפודים
חדרי אמבטיה כסאות מעצבים ישראלים פינות אוכל ריהוט מוסדי שולחנות
חדרי ילדים מזנונים מערכות ישיבה פרקטים ריהוט משרדי שטיחים
חדרי שינה מזרונים נגריות ספות ריהוט סלוני שידות
 
שטיחים פרסיים

שטיחים פרסיים. אומנות וריהוט.

ג'וני בן נעים
פורסם: 02/06/09 19:28

מאמר זה שייך לקטגוריית שטיחים פרסיים

שטיחים פרסיים

 

שטיחים פרסיים הם חלק מהזהות התרבותית והמסורתית של פרס. השטיחים הפרסיים הם ביטוי מאוד מוכר ומזוהה עם פרס, ביטוי של אומנות פרסית, ביטוי של מסורת פרסית עוד מימי פרס העתיקה.

 

הייצוא של איראן של שטיחים פרסיים נאמד במיליוני דולרים ונחשב לאחד המוצרים המיוצאים ביותר של המדינה. באירן ישנם מעל מיליון בעלי מקצוע שמייצרים שטיחים פרסיים לשימוש ביתי ולייצוא.

 

לא אחת היו מלחמות עזות בינות יצרני שטיחים פרסיים אירנים לבין מדינות אחרות שיצרו שטיחים פרסיים מזויפים מחומרים זולים יותר.

 

מדענים מניחים שאומנות שטיחים פרסיים התקיימה בפרס העתיקה. צמר הוא החומר העיקרי ממנו מייצרים ואיתו מעבדים שטיחים פרסיים. בשטיחים פרסיים של תעשייה, ושל משרדים וכו'', משתמשים בכותנה.

עיצוב ועיטור שטיחים פרסיים בדרך כלל טומן בחובו מספר מוטיבים שחוזרים על עצמם לאורך השטיחים הפרסיים.

יש מחקר שמנסה לקטלג וללמוד אודות הסוגים השונים של העיצובים השונים של שטיחים פרסיים ואלו הנפיקו מחקר רב עמודים וסוגים שונים של שטיחים פרסיים.

במחקר מצא שנעשו שינויים ושיפורים של רוב העיצובים המקוריים של שטיחים פרסיים. המחקר חילק בין העיצובים המקוריים של שטיחים פרסיים לבין עיצובים משניים של שטיחים פרסיים. המחקר קיטלג את העיצובים השונים של שטיחים פרסיים ל 19 קבוצות !

ברוב המקרים מדובר בעיצובים שבהם חוזרים על עצמם מוטיבים עיצוביים על השטיחים הפרסיים מספר פעמים.

 

אורגי שטיחים פרסיים שקיבלו את הידע שלהם בירושה מדורות עברו של אורגים לרוב עובדים מהראש ושולפים את המוטיבים השונים על גבי השטיח מהראש. אורגים פשוטים יותר פשוט מציירים את העיצוב הרצוי על נייר מיוחד ועליו הם אורגים את השטיחים הפרסיים בצורה מדויקת.

 

הליך האריגה הוא מאוד מעייף וקשה. בהתאם לגודל של השטיח הפרסי והאיכות של החומר איתו עובדים התהליך יכול לקחת כמה חודשים ארוכים ובהתאם אפילו כמה שנים.

 

ההיסטוריה של השטיחים הפרסיים מאוד מעניינת. הם התחילו כמשטח שאמור להגן על הנווד מפני האדמה עליה הוא מתהלך. אלא שעם הזמן והיופי שלהם הפכו השטיחים של הנוודים לשטיחים של מלכים ואנשי אצולה.

 

שטיחים פרסיים אמיתיים הם סמל ליוקרה ויש להם חן רב ביותר בסביבת הבית. עוד דוגמה לכיצד רהיט פשוט שעלול להיות גם מאוד משעמם וחדגוני הופך להיות לפריט דקורטיבי מהמעלה הראשונה בסביבת הבית. והשטיחים פרסיים מחזיקים בשתי המעלות החשובות ביותר. גם היופי וגם האיכות. מדובר בשטיחים איכותיים ביותר שמחזיקים שנים רבות. כמו כן מדובר בשטיחים מאוד יפים, מעוטרי אמנות פנטסטית והמון צורות משובבות נפש ומעילות דמיון.

 

גם פה בארץ אפשר לראות בכל מקום וכל חנות שמכבדת עצמה את שטיחים פרסיים כגולת הכותרת של חנויות השטיחים והפרקטים. השטיחים הפרסיים יכולים להגיע גם למחירים גבוהים ביותר ועל אמנות טובה תמיד יש מי שידע להעריך וגם לשלם עבורה את מיטב כספו.
 

פורטל רהיטים | ספריה מקצועית | אודות החברה | פרסם באתר | תנאי שימוש | הוסף למועדפים
המידע באחריות המפרסמים באתר פורטל הרהיטים © 2009