פורטל הרהיטים
המוביל בישראל
דף הבית אודותינו\צור קשר הגרלה חודשית עיצוב הבית עיצוב פנים אדריכלים מעצבי פנים עיצוב ותכנון חינם פרסם באתר
ארונות חדרי תינוקות מטבחים ספריות ריהוט גן ריהוט עתיק
דלתות כורסאות מיטות עיצוב רהיטים ריהוט כפרי ריפודים
חדרי אמבטיה כסאות מעצבים ישראלים פינות אוכל ריהוט מוסדי שולחנות
חדרי ילדים מזנונים מערכות ישיבה פרקטים ריהוט משרדי שטיחים
חדרי שינה מזרונים נגריות ספות ריהוט סלוני שידות
 
אדריכלות

האדריכלות היא בעצם אומנות הבנייה.

ג'וני בן נעים
פורסם: 03/06/09 09:26

מאמר זה שייך לקטגוריית אדריכלות

אדריכלות היא בעצם אומנות הבנייה. או במילים מעט יבשות יותר, תכנון ועיצוב חללים נתונים למטרת פעילות אנושית. יצירת מרחבים מתאימים למגורים. או לעבוד בהם או לבלות בהם.

לעיתים תהיה האדריכלות פשוטה ופרקטית בעיקרה. כלומר, אדריכלות שהיופי והאסטטיקה אינה עומדת במרכז החשיבה של האדריכל. לעיתים תהיה האדריכלות לאומנות של ממש. בעלי ממון בכל העולם סיפקו משאבים רבים לאדריכלים להקמת מבנים מפוארים אשר נחשבים ליצרות אומנות של ממש.

 

האדריכלות נעה בין אומנות להנדסת בניין. בין הפונקציה לבתנית. האדריכלות יכולה גם להגיע לדקדוק בפרטי הפרטים הקטנים ביותר של המבנה, אפילו הצבעים והפירזולים וכן הלאה.

 

האדריכלות התפתחה בגלל הצורך השונה בממבנים אם זה למגורים, אם זה לפולחנים וכן הלאה, לבין האמצעים שעמדו לרשותם של הבנאים השונים. ככל שהאנושות התפתחה, והצרכים הפכו למורכבים יותר והאמצעים והמתודיקה של הבנייה עברה מדור לדור והשתכללה יותר ויותר, כך האדריכלות הפכה יותר ויותר לתחום בפני עצמו. אפשר להקים מבנה פשוט ביותר לאחסן בו את הציוד שלנו, ומצד שני אפשר לבנות מבנה יפהפה ועשיר יצירתיות בשביל לאחסן את האופניים שלנו. הכל שאלה של סדרי עדיפויות, פונקציונאליות מול אומנות, כמובן שאפשר לשלב בין שניהם וזוהי בעצם אדריכלות מודרנית.

 

סימני אדריכלות ראשונים בהיסטוריה אפשר לראות במצרים  בפירדמידות שהיו למין הצגה של הכוח האלוהי, של הנצחי, הלאה משם ביוון התפתחה אדריכלות ששמה יותר את האזרח במרכז.

בניינים ומבני ענק הם היצירות הבולטות ביותר בשטח. צורת התיכנון שלהם שונה ממקום למקום, בהתאם לפונקציות השונות הנדרשות מהמבנה ובהתאם לצורות הבנייה השונות במדינות והאזורים השונים וכמובן בהתאם לתרבות המקומית שיש לה השפעה רבה על צורות הבנייה. תפקיד האדריכלות הוא בעצם יצוק לתוך תבנית את כל אלו ולשמור כמובן על הפונקציונאליות. וכמובן להצליח לארח את המבקרים באותו מבנה ולשדר להם את התחושה אותה התכוון האדריכל לשדר.

 

לא משנה אם זה בית חולים, או טצטדיון, שדה תעופה, מבני מסחר, פיתוח שטח או מבני מגורים, אפשר לראות המון דוגמאות של פרויקטים שונים ברחבי העולם שהם כולם עדות לתרבות באותו מקום, פרי יצירה של אדם החי באותה חברה ואותה מציאות. ממש כמו צייר המתבטא על הקאנבס.

 

בסופו של דבר הסביבה בה אנו חיים, בעיקר הסביבה האורבנית כמובן, היא כולה פרי יצירתה של אדריכלות  שאותה מפרנסים אדריכלים שונים. לו היה ניתן לאדריכלות לנוע לאורך ציר הזמן אפשר שהיו משתנים כל מיני רעיונות בהתאם לתוצאה הסופית הנראית בשטח כיום. המון מבנים ושכונות שלמות שנבנות בחוסר טעם וחן ולאחר מכן אין מה לעשות הסביבה תקועה איתם למשך שנים למרות שהם מפגע סביבתי עיצובי.

 

באדריכלות סגנונות רבים, אדריכלות מצרים העתיקה, אדריכלות קלאסית, אדריכלות ימי הביניים, אדריכלות הרנסאנס, אדריכלות הבארוק, התחייה הגותית, מודרניזם, ועוד ועוד. 
 

פורטל רהיטים | ספריה מקצועית | אודות החברה | פרסם באתר | תנאי שימוש | הוסף למועדפים
המידע באחריות המפרסמים באתר פורטל הרהיטים © 2009