פורטל הרהיטים
המוביל בישראל
דף הבית אודותינו\צור קשר הגרלה חודשית עיצוב הבית עיצוב פנים אדריכלים מעצבי פנים עיצוב ותכנון חינם פרסם באתר
ארונות חדרי תינוקות מטבחים ספריות ריהוט גן ריהוט עתיק
דלתות כורסאות מיטות עיצוב רהיטים ריהוט כפרי ריפודים
חדרי אמבטיה כסאות מעצבים ישראלים פינות אוכל ריהוט מוסדי שולחנות
חדרי ילדים מזנונים מערכות ישיבה פרקטים ריהוט משרדי שטיחים
חדרי שינה מזרונים נגריות ספות ריהוט סלוני שידות
 
שטיחים – חגיגה של מוטיבים צורות וחומרים

חלקים או שעירים, ארוגים או קלועים. כיצד בוחרים שטיח? מהו שטיח פרסי ומהו שטיח הודי? ארוגים, קלועים, אוריינטליים ,מינימליסטיים, חלקים, שעירים ...

מירב קרן
פורסם: 24/06/08 00:00

מאמר זה שייך לקטגוריית שטיחים
חלקים או שעירים, ארוגים או קלועים. כיצד בוחרים שטיח? מהו שטיח פרסי ומהו שטיח הודי?
ארוגים, קלועים, אוריינטליים ,מינימליסטיים, חלקים, שעירים. עולם שלם שכולו שטיחים נפרש בפנינו. אין ספק, כי אותו אריג מחמם, ששימש בזמנים קדומים נהגלהרחיק את הקור מהמאהלים- שב ומוכיח מדי שנה כי תמיד הוא ניצב מעל הזמן.
לאורך ההיסטוריה, השטיח קיבל עיצובים וסגנונות עיצוב שונים ומגוונים. מלבד עזרתו במילוי חללים ריקים, הוא עוטף אותנו בתחושת חמימות ביתית וצבעונית.
פרס, טורקיה, אפגניסטן ואזור הקווקז,  אלו הם האזורים שהשכילו לפתח תרבות עשירה של אריגתשטיחים אוריינטליים.
השטיחים האוריינטלים הם ללא ספק יצירות אמנות ואף נעשים יפים יותרככל שעובר הזמן. הם משופעים בצבעים, צורות, דוגמאות וסגנונות וסיווגםנעשה על פי ארץ מוצאם ועל-פי חלוקה משנית של אזור האריגה :עיר, כפר או שבטיםנוודים.
כיום אתן יכולים לקנות את כל סגנונות השטיחים הקיימים.
שטיחים קווקאזים: מגיעים אלינו מאזור הקווקאז. הם ידועים במוטיביםקטנים וצפופים יחסית, ומגיעים בדמויות סמלי מדליונים, כוכבים ומעוינים. אלו שטיחים בעלי צבעים חמים וראשוניים - רקע כחול או אדום, או רקע בהיר של צהוב, חום בהירותכלת. קיימים גם  שטיחים קווקאזים שבהם  מרוויחים  גדולים יותר בין המוטיבים, או בעליצבע אחד ודומיננטי. אלו שטיחים בעלי פלומה רכה וארוכה.
שטיחים טורקיים:  על גבי שטיחים אלו תמצאו דוגמאות מהמאה ה- 15 וה- 16עיטורים  מתומנים וגדולים המסודרים בציר מרכזי, על רקע של מוטיבים קטנים של כוכבים, מעוינים ומתומנים בשילוב צמחים מסוגננים. הרקע בדרך-כלל יהיה בכחול כהה.
שטיחים טורקמניים: שטיחים הנטווים בידי שבט נוודים טורקיים, כשמוטיב הבולט בהם הוא ''הגול'', שמשמעו פרח, משפחה או אגם. העיצובים הגיאומטרייםנארגים בצפיפות עם מוטיב מרכזי חוזר. השטיחים מגיעים בעיקר בצבעי אדום, כחול, כתום, חום, צהוב רך וצבעים טבעיים של הצמר.
שטיחים פרסיים: מגיעים מאזורים שונים בפרס ומעוטרים לרוב בציורי מסגדים, עיטורי פרחים, אגרטלים, מדליונים, עץ החיים, ערבסקות, בעלי חיים, עלים ועוד. השטיחים הפרסיים נארגים בעיקר בצבעי בז'', אדום, כחולכהה, ירוק בקבוק וצהוב.
שטיחים הודים: אלו שטיחים מיוחדים המאופיינים בשילובים של חוטי משי ובשלל דוגמאותפרחוניות. שטיחים אלו הם בעלי מסורת עתיקת יומין של כ ארבע מאות שנה. המפורסמיםוהיקרים מבניהם הם שטיחי אגרה שעליהם דוגמאות פרסיות. רוב השטיחים כיום  הם אינם אורגינלים אך נראים מקוריים לכל דבר.
שטיחים פקיסטניים: רוב עבודת טווית השטיחים נעשית על ידיפליטים מאפגניסטן והסביבה אשר התיישבו בפקיסטן. על השטיחים דוגמאות אפגאניותקווקזיות ופרסיות.  
שטיחי קאשן: שטיחים קלאסיים בעלי מסורת אריגה של מאות שנים. שטיחי הקאשן  מעוטרים בדוגמאותמדליונים ונארגים בצפיפות בצמר משובח ובגוונים בהירים.
שטיחי קום:  שטיחים המיוצרים בעיר הקדושה לדת האסלאמית השיעית – קום, והם מעוטרים בציוריםהממחישים סצנות מההיסטוריה המזרחית. פעמים רבות הם  שזורים בחוטי משי.  
שטיחי טהרן: בטהרן בירת פרס נהגו לארוג שטיחים לבתי המלוכה בדוגמאות ייחודיות שהגיעו ממיטב האמנים, והם נודעים באיכותם הגבוהה.  
שטיחי מדן: שטיחים שעשויים מצמר וכותנה ומקושטים במדליון.
שטיחי הריז: מעוטרים במוטיבים של מדליונים ודוגמאות גיאומטריות באריגה דלילה.
שטיחי טבריז: שטיחים השזורים בחוטי משי וקיימים  בשלל דוגמאות של דגים.
שטיחי איספהן:  שטיחים המאופיינים בקשרים צפופים ואיכותיים של צמר על חוטי משי.
שטיח, דרום-מערב קווקאז, המאה ה-18
שטיח תפילה טורקי טיפוסי 

פורטל רהיטים | ספריה מקצועית | אודות החברה | פרסם באתר | תנאי שימוש | הוסף למועדפים
המידע באחריות המפרסמים באתר פורטל הרהיטים © 2009