פורטל הרהיטים
המוביל בישראל
דף הבית אודותינו\צור קשר הגרלה חודשית עיצוב הבית עיצוב פנים אדריכלים מעצבי פנים עיצוב ותכנון חינם פרסם באתר
ארונות חדרי תינוקות מטבחים ספריות ריהוט גן ריהוט עתיק
דלתות כורסאות מיטות עיצוב רהיטים ריהוט כפרי ריפודים
חדרי אמבטיה כסאות מעצבים ישראלים פינות אוכל ריהוט מוסדי שולחנות
חדרי ילדים מזנונים מערכות ישיבה פרקטים ריהוט משרדי שטיחים
חדרי שינה מזרונים נגריות ספות ריהוט סלוני שידות
 
שינוי בתפיסה התרבותית את המטבח

המטבח שלנו עוצב עד לפני מספר שנים למטרה אחת בלבד-לבישול. המטבח היה חדר סגור ונפרד משאר חלקי הדירה, זה קשור להתפתחותו במדינות קרות

מירב קרן
פורסם: 24/06/08 00:00

מאמר זה שייך לקטגוריית מטבחים
המטבח שלנו עוצב עד לפני מספר שנים למטרה אחת בלבד-לבישול.
המטבח היה חדר סגור ונפרד משאר חלקי הדירה,  זה קשור להתפתחותו במדינות קרות, בהןאי אפשר היה לפתוח את החלונות ולאוורר את הבית במשך חודשים. סגירת החלל נועדה גם בכדי לתחוםאותו כחלל ייעודי, וגם בכדי למנוע התפשטות אדים וריחות בישול בשאר חלקי הבית. המצאת קולטהאדים הייתה, משום כך, פריצת דרך ממשית שאפשרה את פתיחת המטבח.
משנות ה-80 ואילך, המטבח התרחב, בין היתר כדילהכיל את מוצרי החשמל החדשים, ואף נפתח אל חלל הבית המרכזי.  המטבח הפך למקום בו נערכות רוב הפעילויות המשפחתית המשותפות, לכן חברות המטבחיםעשויות להציע מטבח הכולל מסך טלוויזיה שטוח, פינות ישיבה לפעוטות, יחידות אירוחלמבוגרים ואפילו נברשות, להשלמת המראה הכאילו סלוני.
הסינרגיה הזו אפשרה שילוב של סגנונות עיצוב שונים. במטבח מודרני ניתן גם למקםכורסא או מזכרת מבית סבתא, ליצירת תחושה ביתית. קיימות חברות בארץ שמשלבות אלמנטים טכנולוגיים מודרניים עם פריטים ייחודיים, שעשויים בעבודת יד על ידי אומניזכוכית, עץ ונירוסטה. עיצוב המטבח מבוסס על מתן כל הפתרונות המעשיים, מבלי לסתור אתהקו האיטלקי הנקי.
אקלקטיות הרמונית באה לידי ביטוי למשל ב: מטבח משנות ה-70 המוקדמות המשלב דלתות פורמייקהשחזרה לאופנה, צבע סגול וידיות ניקל, עם משטחי קוריאן לבן וזכוכית צבעונית, כאשר ממוקםבו שולחן אוכל מסורתי.  או מטבח משנות ה-80 שבנוי מפורמייקה, עם משטח קוריאן בצבע שמנתודלתות זכוכית מעוטרות. מטבח שנות ה-90 מעוצב בצבעי שחור-לבן ובמרכזו שולחן שמונהרגליים בצבע שחור מבריק שעליו משטח זכוכית לבן.  קיים גם מטבח שנות ה-2000  אשר מציע עיצוב קלאסילצד כל השכלולים המודרניים. במרכזו קיים אי לאחסון ולאכילה, ועליו משטח בוצ''''ר נע, שכוללכיור, כיריים קֶרַמִיות עם ווק, ומשקל דיגיטאלי. קיר המזווה הגבוה מסתיר את יחידתהכביסה, הכיור, המדיח ועוד, ויוצר מראה נקי ואחיד.
קיימים דגמים צעירים תוססים וצבעוניים  בהם תמצאו שדלתות הארונות העיליים עשויות זכוכית ועליהן ניתן להזמין כיתוב אואיור אישי.
כחלק ממגמת החללים הפתוחים, המטבח הוא חלק אינטגראלי מעיצוב הבית וחדר האירוח. לכן המגמה הכללית כיום בעיצוב מטבחים היא ניקיון חזותי , מילת המפתח היא שילובים - הן שילובי חומרים וצבעים מנוגדים, והן שילוביםהמאפשרים ניוד היחידות שונות במטבח.
רכישת מטבח חדש היא החלטה לטווח ארוך, שבצדה הוצאה כספית לא מבוטלת, מה שהופךאותה למורכבת ולא קלה. לכן כמה עצות: אחת הטעויות הנפוצות בקרב ישראלים היא הערכה מופרזת של שטח האחסון הנחוץ.  כדאי  להיעזר בשירותי אנשי מקצוע לתכנון המטבח, שהם אמוניםעל החומרים החדשים והמתחדשים, על פתרונות הפרזול המעניינים ועל תכנון נכון ומתאיםלצרכי המשפחה.
תכנון המטבח הוא מטלה לא פשוטה, aכוללת לא רק ארונות, אלא גם אביזרים ואלמנטיםנלווים, כמו ריצוף, חיפויים, ברזים ועוד.
לאלו שתקציבם  מוגבל יוכלו למצוא פתרונות מגוונים לתחום המטבח ברשתות "העשה זאת בעצמך"
מעטים מודעים לכך שפרזול הוא אלמנט חשוב בתכנון המטבח. הוא כולל ידיות, מסילות, צירים סלסילות וכל מה שאינו חלק ממבנה הארון. חשוב לבדוק אם הארונות והמגירות כוללים פרזול איכותי, בעיקר ביחס לצירים ולמנגנון מגירה "בלתי-נטרקת".
מטבח מעוצב מבית מטבחי דקור


מטבח מעוצב מבית מטבחי דקור

 

פורטל רהיטים | ספריה מקצועית | אודות החברה | פרסם באתר | תנאי שימוש | הוסף למועדפים
המידע באחריות המפרסמים באתר פורטל הרהיטים © 2009