פורטל הרהיטים
המוביל בישראל
דף הבית אודותינו\צור קשר הגרלה חודשית עיצוב הבית עיצוב פנים אדריכלים מעצבי פנים עיצוב ותכנון חינם פרסם באתר
ארונות חדרי תינוקות מטבחים ספריות ריהוט גן ריהוט עתיק
דלתות כורסאות מיטות עיצוב רהיטים ריהוט כפרי ריפודים
חדרי אמבטיה כסאות מעצבים ישראלים פינות אוכל ריהוט מוסדי שולחנות
חדרי ילדים מזנונים מערכות ישיבה פרקטים ריהוט משרדי שטיחים
חדרי שינה מזרונים נגריות ספות ריהוט סלוני שידות
 
ספות

רהיטים מלווים את בני האדם מראשית היסטוריה. בתחילה רהיטים בסיסיים ופונקצונליים המשמשים לישיבה

טל
פורסם: 14/05/10 10:48

מאמר זה שייך לקטגוריית ספות

ספות  

רהיטים מלווים את בני האדם מראשית היסטוריה. בתחילה רהיטים בסיסיים ופונקצונליים המשמשים לישיבה, שכיבה, אחסון או להניח עליהם דברים ומאוחר יותר רהיטים דקורטיביים לא פחות מאשר הם שימושיים. רהיטים תמיד הצביעו על מצבם הכלכלי של בעליהם ועל המעמד החברתי שלהם. רהיטים כמו ספות ניתן לראות כבר בעת העתיקה. אמנם לא נשארו רהיטים רבים אבל ביצירות אמנות רבות מהתקופה העתיקה, במצרים, יוון רומא וכדומה מתוארות ספות, במיוחד ספות הסבה, כמו למשל ספות הסבה בהן השתמשו בעת סעודות בתקופה הרומית.

 

כמו פריטים רבים בתקופות עתיקות גם ספות היו מקושטות בעיטורים רבים כמו לדוגמא תבליטי עץ בדגמים שונים. ספות היו מיוצרות על ידי בעלי מלאכה מומחים מחומרים טבעיים כמו עץ. שימוש בחומרים מראה גם על מיקום גיאוגרפי, במיוחד במאות קודמות, כאשר היה קשה יותר להעביר חומרים ממקום למקום. כמובן שרק אנשים בעלי אמצעים יכלו להרשות לעצמם רהיטים מפוארים וחומרים מיובאים מארצות זרות ורחוקות.

 

גם קידמה טכנולוגית באה לידי ביטוי בבניית רהיטים. עד המהפכה התעשייתית ולמעשה עד המאה התשע-עשרה רהיטים יוצרו אחד אחד על ידי אומנים ובעלי מלאכה מומחים. רק עם ההתפתחות הטכנולוגית עבר ייצור רהיטים לפס ייצור וניתן היה לייצר מאות ואלפי פריטים זהים לחלוטין בזמן קצר. ההתפתחות הטכנולוגית גם שיפרה את אמצעי התחבורה בין הארצות והרחיבה את האפשרויות מבחינת חומרי גלם מהן מיוצרות ספות ורהיטים אחרים. ספות ורהיטים אתניים אחרים התחילו להופיע בבתים.

 

היום אנשים מחפשים ספות עתיקות, שיוצרו במאות הקודמות בשל יופיין וייחודן. לכל תקופה ופעמים רבות לכל מקום יש את הסגנון הייחודי להם כמו למשל סגנון קולוניאלי במאה השמונה עשרה באמריקה, לואי חמש עשרה בצרפת. ספות אלה כמו אז, גם היום, יכולות להיות רק בבעלותם של בעלי אמצעים.

 

 

פורטל רהיטים | ספריה מקצועית | אודות החברה | פרסם באתר | תנאי שימוש | הוסף למועדפים
המידע באחריות המפרסמים באתר פורטל הרהיטים © 2009